Jak se vyznat v možnostech, které jsou dostupné při objednání nového nástroje? V případě rezofonické kytary (dobro) je nabídka je opravdu široká:
Materiál těla/krku – Je na výběr standardně ze tří variant. Druh materiálu má zásadní vliv na barvu zvuku. Přestože je to hodně o osobním vkusu, pokusím se popsat dopad materiálu na zvuk
Javorové tělo/krk – Javor je pro dobro jakýsi výchozí bod. Zvuk je v poměru basy/středy/výšky velmi vyrovnaný. Při použití středně hustého dřeva jsou výšky krásně kulaté, ale zároveň jasné a průrazné. Ideální volba do kapely, kde javorový zvuk dobra krásně vynikne vedle ostatních nástrojů, protože barva zvuku je jedinečná a zvuková charakteristika užší. Ale ani při sólovém hraní zde nic nechybí. Fládrovaný javor – minimální rozdíl ve zvuku. Fládr jsou příčné pruhy, vzniklé “kudrnatěním” dřeva. Fládrované dřevo je o něco méně stabilní (po určité době je na laku znát mírné zvlnění), ale zato má nádhernou kresbu a při správné finální úpravě lze z něj doslova vykouzlit obraz.
Palisandrové a smrkové tělo/mahagonový krk – Barevně je zvuk trochu blíže ke kytaře. Poměrově jsou basy velmi silné a plné, středy méně výrazné a výšky mají trochu jiný charakter – jsou ostřejší. V závislosti na hustotě smrku přední desky méně nebo více ostré. V kapele se o něco hůře prosazuje, protože je zvuková charakteristika široká, ale také záleží na nástrojovém obsazení kapely. Při sólovém hraní je zvuk velmi plný a silný.
Mahogonové tělo/krk – Poměrově jsou basy méně výrazné, středy jsou ale silné a teplé. Výšky jsou zakulacené a méně průrazné. Zvuk je méně vyrovnaný, ale zato má typickou “mahagonovou”, teplou barvu. V kapele je barva zvuku jedinečná a spíše užší.
Dále jsou možné i různé kombinace a lze tak dosáhnout jiného zvuku. Obecně zde ale také velkou roli hraje konkrétní typ dřeva; jestli je husté nebo řídké. Do objednávky tedy doporučuji popsat Vaši představu o barvě zvuku.
Orientace na hmatníku
Pro správnou orientaci při hře je důležité zvolit kontrastní barvy. V případě ebenového hmatníku a tmavé výložky (tortoise, černý plast) může být nepříjemné málo výrazné ohraničení hmatníku. Proto doporučuji k této kombinaci vnitřní výložku hmatníku (černá/bílá/černá), případně zvolit palisandrový hmatník + tmavou hranu.
Hardware (rezonátor, pavouk)
Ve zkratce: Zvukové rozdíly mezi dostupnými komponenty jsou malé.
Rezonátor ZC-1 má silný, spíše kulatější zvuk.
BC-1/Beard Legend – silný, mírně ostřejší zvuk.
Scheerhorn cone – mírně hlasitostně slabší, ale barevnější zvuk.
Mnozí hodně experimentují s jinými rezonátory a pavouky. Asi si tímto obdobím někdo musí projít, ale rád bych sdělil vlastní zkušenosti: Po dlouhém experimentování jsem došel k následujícímu objevu – nejzásadnější vliv na akustický zvuk nemá ani tak hardware, ale (…a ani ne software:-)…) především řemeslné provedení nástroje. Aneb, jak dobře je nástroj vyroben, jakou má konstrukci a z jakého dřeva, nebo kombinace dřevin, je vyroben. Až pak se dostane na hardware jako je rezonátor a pavouk. Tento hardware má jednu zásadní funkci: zvukově nepřekážet. Ano, dokáže ovlivnit barvu zvuku a jeho hlasitost, ale to dokáže mnohem víc dřevo nebo provedení. Pokud vlastníte kvalitní nástroj s kvalitním hardwarem, nemusíte experimentovat s jiným rezonátorem nebo pavoukem. U rezonátoru hraje velkou roli to, jestli není zdeformovaný – přetažený šroubem, nebo příliš nízko, je starý a unaven od tlaku strun. Proto je třeba ho občas vyměnit. Jak často, záleží na tom, jak se kdo k nástroji chová. Samozřejmě veliký dopad na zvuk má technika hry… Ale to už je jiné téma.
Mechaniky
Schaller M6 vintage jsou standardní ladící mechaniky za dostupnou cenu. Mají minimální vůli a tendenci trochu “poskočit” při ladění směrem dolů.
Schaller Grandtune jsou zkrátka nejlepší dostupné ladící mechaniky. Mají o něco pomalejší převodový poměr, tudíž se s nimi sice déle ladí, ale zato přesněji. Nemají takřka žádnou vůli, jsou velmi odolné a trvanlivé. Zatím se nestalo, že by došlo k reklamaci… Při ladění směrem dolů neposkočí, ale ladí plynule.
Snímač
Jsou dostupné tyto snímače:
Schertler, Fishman (+AURA preamp), Amistar piezo. Zvuky snímačů v surové podobě lze poslechnou zde: https://www.zacal.net/zvuky-snimacu/
Snímače zatím nehrají příliš podobně přirozenému zvuku dobra. Ideální je signál snímače doplnit mikrofonem, např. Sennheiser E608 . Nebo použít Fishman Auru, která ke zvuku snímače přidá ve zvoleném poměru zvuk samplový – zvuk přednahraného dobra. Jako vhodnější se ale jeví první varianta, protože se jedná o autentičtější zvuk.